سه‌شنبه 21 خرداد‌ماه سال 1387

سوء مصرف مواد مخدر و داروهای غیرقانونی (اعم از طبیعی یا مصنوعی) به لحاظ ارتباط مستقیم، با مشکلات بهداشتی و نیز اختلالات مرتبط به رشد کودک و حتی جنین قبل از تولد، یکی از چالشهای علمی معاصر بوده و به نظر می رسد در بیان اختلالات و مشکلات کودکان ، بایستی توجهی ویژه به آن معطوف داشت.

 اکنون پس از گذشت چند دهه از گسترش و شیوع سوء مصرف مواد در صورتهای مختلف، این سوال که " آیا اعتیاد، حد و مرز سنی دارد؟ " کمی نگران کننده به نظر می رسد. زیرا والدین، مربیان، آموزگاران و مسئولان کشوری را به یافتن پاسخی وا می دارد که غالباً تهدیدآمیز و یا آمیخته با خشم است.

 توصیف صورت مسئله

طبق گزارش دنسن – گربر و روهرس (1981) کودکان به چهار شیوه ، قربانی سوء مصرف مواد می شوند:

 1) جنین بدون مراقبت پیش از تولد (هنگامی که مادر مواد اعتیادآور حتی سیگار مصرف می کند).

2) پیش رسی و وزن پایین نوزاد در هنگام تولد (در نتیجه ی مصرف مواد اعتیاد آور توسط مادر).

3) نوزاد ناتوان، به خانه ی والدین بی مسئولیت، بی کفایت و سرشار از خشم فرستاده می شود.

4) کودکان و پیش دبستانی ها  به وسیله والدین و سازمانهای اجتماعی ، مورد بی توجهی قرار می گیرند.

 بنابراین به نظر می آید قبل از آنکه بگوییم «کودکان و نوجوانان سوء مصرف کننده ی مواد»، بهتر است «بگوییم قربانیان مواد مخدر» که در گسترده ای از مشکلات، با زندگی و مسائل مرتبط با آن کنار می آیند.

 این توصیف از خطرات بالقوه ای که کودکان و نوجوانان را تهدید می کند، شاید صورت مسئله ای جدا از معتادان خیابانی و یا مبتلایان به HIV/AIDS باشد ، اما یک چیز را می توان به صورت مشترک لحاظ نمود و آن اینکه ، دیگر نمی توان تفاوتی در ارائه خدمات بهداشتی – درمانی قائل شد، زیرا که دیگر نمی توان با قاطعیت گفت: گروهی خاص و یا منطقه ای خاص مصون از تندباد اعتیاد هستند.

 براساس گزارشات پیمایش ملی مصرف مواد و سلامت (NSDUH) ایالات متحده 6/11% جوانان سنین 12 تا 17 سال مصرف کنندگان مواد غیرقانونی در زمان پژوهش بوده اند. 55 درصد این جوانان به راحتی ماری جوآنا به دست می آورند. واکنش والدین در تایید یا رد مصرف مواد توسط این جوانان اثر مستقیم داشت، به گونه ای که والدینی که چنین رفتاری را تایید نمی کردند ، صرفاً 5/5 درصد کوکان آنان مصرف کننده ی مواد بودند . و والدینی که مصرف مواد را نه تایید و نه رد می کردند، 2/30 درصد، کودکانشان گزارش مصرف را در ماه گذشته دادند.

 گزارشی دیگر از موسسه ملی سوء مصرف مواد (NIDA) ایالات متحده حاکی از آنست که حدود 6 درصد کودکان کلاس چهارم هرگاه که توانسته اند ، مواد استنشاقی را مصرف کرده اند. براساس این گزارش سایر مواد سوء مصرف شده در کودکان عبارتند از:

 Lsd

داروهای کلوب (گروهی از داروها که در میهمانیهای پرسروصدا و پرتحرک رایج است)

 متا آمفتامین ها

 pcp (فن سیلیدین)

 MDMA (اکستسی)

 استروئیدهای آنابولیک

 هروئین

 داروهای نسخه ای

  الکل.